e-Ticaret Sitenizde Satışa Başlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Online pazaryerlerinde e-ticaret hayatınıza başladınız ve yeni bir adım atmak isteğiyle kendi e-ticaret sitenizi kurdunuz. e-Ticaret sürecine alışkınsınız ve satılacak ürünlere karar verme, ürün açıklamaları, tedarik, kargo ve ödeme seçenekleri gibi konulara zaten hakim olduğunuzdan sitenizi başka konularda iyileştirmek istiyorsunuz. İşte bu noktada size fikir vermesi için e-ticaret sitenize faydası dokunabilecek 3 özelliği bu yazımızda listeledik.


 1. e-Ticaret Sitenizin Mobil Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Akıllı telefonların gelişmesiyle günümüzde tüketici davranışları köklü bir değişikliğe uğradı. Artık birçok e-ticaret sitesinin trafik ve satışlarının %50’sinden fazlası mobil platformlar üzerinden gerçekleşiyor. Bu nedenle kullanıcılar eskisi gibi yalnızca bilgisayarlarından alışveriş yapmıyorlar. Çoğu kullanıcı alışkanlıklarına göre tabletinden veya telefonundan alışveriş yapıyor. Bu nedenle başarılı satış rakamları için bu kullanıcılara da ulaşmanız gerekiyor. Mobil uyumlu bir site ile trafikte otobüste oturan veya evinde koltuğunda rahatlayan kullanıcılara da hitap ederek her an her yerden satış yapabilirsiniz.

Mobil ortamda basit bir ara yüz sunmanız da daha çok potansiyel kullanıcıya ulaşmanızı sağlayabilir.

Mobil uyumlu siteler Google için de önemlidir. Tek bir versiyonu olması ve kopya içerik oluşturulamaması nedeniyle Google mobil uyumlu sitelere arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer vermektedir. Bu nedenle, site trafiğinizde etkili bir artış için e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olmasına dikkat edin.

2. Müşteri Hizmetleri Servisinizi Geliştirin

İster online pazaryerlerinde ister kendi e-ticaret sitenizde satış yapın, dikkat etmeniz gereken diğer bir konuda müşteri hizmetleridir. İyi bir izlenim bırakmanız açısından müşterilerinizin sorularına bir saat içinde cevap vermeniz faydalı olabilir.

Müşterilerinizin size birden çok kanaldan ulaşabiliyor olması da oldukça önemli. Genellikle kullanıcılar hatta uzun süre bekleyecekleri ve hemen cevap alamayacakları için telefon ve e-posta ile iletişime geçmeyi tercih etmez. Çoğu kullanıcı da alışveriş yapmadan sitenizi terk edebilir. Bu nedenle telefon numarası ve e-posta yanında sosyal medya hesapları aracılığıyla da erişilebilir olmalı ve canlı destek özelliği kullanmalısınız. Böylece kullanıcılar akıllarına takılan soruları anında sorabilir ve cevaplarını hızlıca alabilir.

3. Müşteri Verilerini Takip Edin

Sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin davranış şekillerini müşteri verilerini takip ederek öğrenebilirsiniz. Aklınıza ilk müşterilerin iletişim bilgilerinin geldiğini tahmin edebiliyoruz. Ancak müşteri verisi temel kişisel bilgilerin yanı sıra bu kişilerin hangi ürünleri görüntülediği, hangi sıklıkta ne tür kategorilerden alışveriş yaptığı ya da hangi kampanyalara daha çok ilgi gösterdiği gibi bilgileri de içerir.
Müşteri verilerinden yola çıkarak:

• Müşterilerinizin alışveriş zamanlarını tespit edebilir,
• Özel günlerde yapılan satış miktarlarını görebilir,
• Ürünlerinizin tercih edilme sırasını anlayabilir,
• Sadık müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize yönelik kampanyalar hazırlayabilir,
• Sitenizde hangi alanların geliştirmeye ihtiyacı olduğunu anlayabilir,
• Yeni satış stratejileri oluşturup büyümeye odaklanabilirsiniz.