e-Ticarette Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama; dijital kanalları kullanan, bir ürüne, hizmete veya servise talep yaratabilen bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama kanallarında hedefleyebileceğiniz çok büyük ve çeşitli kitleler bulunur. Günümüzde pazarlamanın büyük bir kısmı internet üzerinden uygulanmaktadır. Ürünler, hizmetler ve servisler web sitelerinde konumlandırılmış, satın alınmaya hazır bir şekilde müşterilere sunulmuş durumdadır.

Dijital pazarlama nedir?

Yeni bir e-ticaret sitesi kurduğunuzu varsayalım. İnternette sizi büyük bir kitle ve milyonlarca potansiyel müşteri bekliyor olabilir. Hepimiz her gün internette dolaşıp, sosyal medyada zaman harcayıp, online alışveriş yapmıyor muyuz?

Türkiye’nin yüzde 60’ı, yani yaklaşık 48 milyon kişi internet kullanıyor. Türkiye istatistiklerine göre kullanıcılar günde ortalama 7 saat bilgisayar başında, 3 saat mobil cihazların başında geçiriyor. Mobil kullanıcıların yüzde 41’i ve bilgisayar kullanıcılarının yüzde 34’ü internet kullanırken satın almak istediği ürünler hakkında araştırma yapıyor. Araştırma yapan kullanıcıların yüzde 43’ü online olarak satın alma işlemlerini gerçekleştiriyor.

Bu verilere baktığımız da yeni bir e-ticaret sitesi kurmak çok karlı gözükebilir ancak gerçekte bizi bekleyen durum nedir?

Yeni bir e-ticaret sitesi kurmak kuş uçmaz kervan geçmez bir yere dükkan açmak gibidir. Kimse sizin yerinizi bilmez ve dükkanınıza uğramaz. Bu durum da dükkanınıza müşteri bulmak çok zorken, e-ticaret’te hala bir şansınız vardır.

e-Ticaret sitenizin daha fazla potansiyel müşteriye hitap edebilmesinin birkaç yolu mevcuttur. Genel olarak web sitenizi tanıtırken arama motoru optimizasyonu (SEO) yapabilir, arama motorlarında veya sosyal medyada reklam verebilir, online PR çalışmaları yapabilir ya da potansiyel müşterilerinize e-posta atabilirsiniz.

Bu yöntemlerin hepsini kullanmak çok maliyetlidir ve genelde yeni kurulan e-ticaret sitelerinin karşılayabileceği maliyetler değildir. Türkiye’nin yüzde 90’ının Google kullandığını düşündüğümüzde ve e-ticarette en önemli nokta ürün satmak olduğu için başlangıç noktasında arama motorlarında reklam vermek sizin için doğru bir tercih olabilir. Google Adwords kullanmak yeni bir e-ticaret sitesinin satışlarını kısa vadede arttırabilir.

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, Google’ın herkese sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Bu reklamcılık hizmeti sadece dijital ortamlarda size yardımcı olurken, TV ve dergi gibi mecralarda yanınızda olmaz. Google Adwords ile sadece sitenize tıklama aldığınızda ödeme yaparsınız.

Google Adwords’te kullanabileceğiniz reklam tipleri nelerdir?

Arama Ağı Reklamları
Arama Ağı Reklamları, Google Arama sonuçlarının yukarısında veya aşağısında gösterilebilir.

Arama Ağı Reklamları

Görüntülü Reklamlar
Farklı sitelerde, mobil uygulamalarda kendinizi gösterebileceğiniz bir alandır. Genelde marka bilinilirliği ve yeniden pazarlama için kullanılır.

Görüntülü Reklamlar

Video Reklamlar
Video reklamınız ile kendinizi Youtube’ta anlatabilirsiniz. Unutmayın videonuz izlenmez ise Google sizden para istemez.

Video Reklamlar

Uygulama Reklamları
Yaptırdığınız mobil uygulamayı doğru kişilerin indirmesini ve etkileşim kurmasını sağlamak için kullanabilirsiniz.

Uygulama Reklamları

Yeni Açtığım e-Ticaret Sitesi için Hangi Reklam Tipi Benim için Uygundur?

Yeni e-ticaret siteleri için genelde kullanılan yöntem Arama Ağı reklamları ile dijital platformlarda reklam vermeye başlamaktır. Arama reklamlarının avantajı ise insanların ürününüzü veya ürününüz ile ilgili benzer aramaları yaparken onlara ulaşmanızdır. Genelde en yüksek dönüşümü veren kanal arama ağı reklamlarıdır.

Bir sonraki aşamada ise görüntülü reklam ağına geçip yeniden pazarlama reklamları ile müşterilerinize kendinizi hatırlatabilirsiniz.

Reklam Vermeye Nasıl Başlarsınız?

info@kominikee.com adresine mail atmanız yeterli. Digital pazarlamanın tüm alanlarında yanınızdayız!