Yeni #instagram AR efektleri

Instagram için Spark AR

O sonunda burada! Facebook , Spark AR’ın Instagram’da halka açık beta versiyonunu başlattığını duyurdu ve tüm dünyaya kendi AR etkilerini sosyal medya platformunda yayınlayabildi.

Düne kadar, Instagram’da AR efektleri yayınlama yeteneği bağımsız AR içerik oluşturucularıyla sınırlıydı, ancak bu güncelleme markaların artık etkileri de yayınlayabileceği ve Instagram’ın aylık 1 milyar kullanıcı tabanına ulaşması anlamına geliyor .

Spark AR instagram
Yeni Efekt Galerisi özelliği

Facebook ayrıca yeni Instagram özelliğinin geldiğini duyurdu: Etki Galerisi. Bu, “Hikayeniz” den, efektler karuselinin sonunda “Efektlere göz at” üzerine dokunarak erişilebilir.

Efekt Galerisi, AR efektlerine göz atmak ve bunları keşfetmek için hızlı bir yol sunar. Önceden, efektlere yalnızca kamera karuselinizden erişilebiliyordu ve yalnızca önceden izlediğiniz kullanıcılarınkiler görünürdü. Efekt Galerisi özelliği, bu profilleri izleyip izlememenize bakılmaksızın, gürültüyü azaltmanıza ve sevdiğiniz efektleri keşfetmenize olanak sağlar. İçerik geliştiriciler ayrıca Etki Galerisi’nin, ziyaretçilerin etki portföylerine kolayca göz atmalarını sağlayan, profillerinde özel bir sekme olarak göründüğünü görecekler.

Spark AR Instagram
Facebook’un Spark AR platformu

Facebook’ta olduğu gibi, Spark AR platformunu kullanarak Instagram AR efektleri oluşturulabilir, böylece Spark AR’ı zaten tanıyan yaratıcı ve markalar Instagram’a geçmeyi kolay bulacaktır. Kısaca, önümüzdeki birkaç hafta boyunca Hikayelerinizin arkadaşlardan, etkileyicilerden, ünlülerden ve elbette markaların AR etkileri ile patlamasını bekleyebilirsiniz.

MARKALAR NEDEN DİKKAT ETMELİ?

Sosyal medya ve reklamcılığın geleceği olarak müjdeleştirilmiş Artırılmış Gerçeklik duymuş olabilirsiniz ve şaka değil. Facebook’a göre, bir milyardan fazla insan geçen yılki F8 konferansından bu yana Spark AR tarafından desteklenen AR deneyimlerini kullandı . Instagram AR efektlerinin piyasaya sürülmesi ile bu sayının çarpıcı biçimde artmasını bekleyebiliriz.

Instagram’ın özellikle markalı içerik için uygun olmasının birçok nedeni vardır. Kullanıcıların% 80’i Instagram’da bir işletmeyi takip ediyor , bu da Instagram kullanıcılarının genel olarak önemsedikleri markaları takip etmeye istekli olduklarını gösteriyor. Ayrıca, Instagram Hikayeleri, markaların en çok izlenen Hikayelerden 1’ini oluşturan markalı öykülerle kendilerini tanıtması için son derece etkili bir yol olduğunu özellikle kanıtlamıştır .

Ama bu sadece platformla ilgili değil, aynı zamanda içerikle de ilgili. Artırılmış Gerçeklik, çok etkili bir sosyal katılım ve reklamcılık biçimidir çünkü doğası gereği oldukça paylaşılabilir bir içeriktir. Etkileyici bir etki yarattığınız sürece, basitçe kullanıcılar beğendiklerinden, hisse almanız olasıdır. AR içeriği aynı zamanda videodan dört kat daha uzun olan , ortalama 75 saniyelik bekleme sürelerine sahiptir ve bu da içeriği inanılmaz derecede çekici bir hale getirir.

Bir reklam bakış açısına göre, sosyal merceklerden gelen küresel reklam harcamasının , aynı yıl AR reklamlarından elde edilen 13 milyar dolarlık projeksiyonlar ile 2022’de 2,4 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor . Bu rakamlar kendileri için konuşur, ancak markaların AR üzerinden izleyicilerle etkileşime girme potansiyelinin çok büyük olduğu açıktır.

Spark AR Instagram
@Johwska (Cosmopolitan) ‘dan bir Instagram etkisi

MARKALAR INSTAGRAM ETKİLERİNDEN NE KAZANMAYI BEKLEYEBİLİR?

Markaların AR’da yer alması için, özellikle Instagram’da birçok neden var. AR sürekli değişen bir sektördür, bu nedenle önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak çok sayıda ilginç kullanım durumunun olmasını bekleyebiliriz, ancak burada herhangi bir markanın ayak parmaklarını AR’ya batırmaktan kazanabileceği en üst düzey faydalardan bazıları.

DAHA FAZLA TAKİPÇİ

Yepyeni Effect Gallery’nin tanıtımına rağmen, AR efektlerine erişmenin en hızlı yolu hala kamera karuselesinden geçiyor. Ve bir kullanıcının etkilerine ulaşmanın en kolay yolu onları takip etmektir. Etkileyici bir AR etkisi yarattığınız sürece, sosyal izlemenizi önemli ölçüde arttırmayı bekleyebilirsiniz.

SÖZLÜ PAZARLAMA

AR etkileri doğası gereği paylaşılabilir içerik biçimleridir. Bu, AR’yi, medya arkasında harcama yapmadan bile, ağızdan ağıza pazarlamanın inanılmaz güçlü bir biçimi haline getiriyor. İyi bir AR içeriği olduğu sürece kartopu etkisi yaratacak şekilde paylaşılacaktır.

Örnek olarak, Big Shaq için yarattığımız AR etkilerinden biri, 0 reklamın etkinin gerisinde kalmasıyla 20 milyondan fazla gösterim kazandı. Bu trafiğin tamamı tamamen ağızdan ağıza paylaşım yoluyla gerçekleştirildi.

Big Shaq için kampanyamız

DAHA FAZLA SATIŞ

Daha önce de belirtildiği gibi, sosyal merceklerden elde edilen gelirler için tahminler çok fazla. AR içeriğinin ilgi çekici doğası da bu projeksiyonlarda çok önemli bir rol oynamaktadır.

AR’nin satışları artırmaya nasıl yardımcı olduğuna dair birkaç örnek görmüş olabilirsiniz. Kylie Jenner kısa süre önce taraftarların Instagram’da neredeyse rujlarını denemelerine izin veren bir AR efekti başlattı . Bu, ürün yelpazesini Instagram kullanıcılarının dikkatine çekmenin gerçekten etkili bir yoluydu, sadece web sitesi ziyaretçilerini değil. Kullanıcıların bu rujları doğrudan cep telefonlarından ‘denemelerine’ izin vererek, bu kullanıcıların birçoğunun önceden bir amacı olup olmadıklarına bakılmaksızın satın alma işlemi yaptık. Bu gerçekten AR’nin ‘göstermediğini göster’ doğasının benzersiz gücünü göstermektedir.

instagram ar etkileri
Kylie Jenner’ın ruj filtresi (Harper’s Bazaar)

Önümüzdeki aylarda Instagram AR efektlerinin yaratıcı kullanımlarını gördüğümüzden şüphelenmeyeceğiz, bu da markalar için ne kadar etkili bir araç olduğunu daha iyi anlamamızı sağlar. Bununla birlikte, durduğumuz yerden, AR içeriğinin ilgi çekici doğası ve çok yönlülüğü, marka etkileşimini çarpıcı bir şekilde iyileştirmek için benzersiz bir şekilde donatılmış olmasını sağlar ve bu muhtemelen sadece bir başlangıçtır.