İlk kez 1970’li yıllarda Budapeşte’de ortaya çıkışından sonra tüm zamanların en ünlü oyuncakları arasında yer alan Rubik Küp, teknolojiyle birlikte yeniden hayat buldu. Heykeltraş ve Mimar Erno Rubik tarafından 1974 yılında icat edilen ve şimdiye dek dünya genelinde 350 milyondan fazla çözülen küp, bu kez çok konuşulacak bir teknolojiye sahip.

İcadından günümüze kadar olan 40 yılı aşkın bir sürede kendisine hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi ve rekabet ortamı yaratan Rubik Küp, “Rubik Küpü severlerin FitBit’i” olarak tanıtılan uygulama GoCube ile parmaklardaki yerini alıyor.

Kökleri 2016 yılının Mayıs ayına dek uzanan GoCube, Particula’nın kurucusu ve CEO’su Udi Dor için bir takıntıdan daha fazlası olarak mühendislik alanında kendini denemek için yapılmış bir girişim olarak tanımlanıyor. Başlangıçta Kickstarter kampanyası olarak gündeme gelen GoCube ile Rubik Küp’ü nasıl çözeceğiniz konusunda destek alırken bir yandan da online sıralamanızı kontrol ederek dünyada kaçıncı sırada olduğunuzu görme şansı yakalayacaksınız.

Kullanıcısını Takip Eden Teknoloji

GoCube uygulaması ile bugünlerde yeniden gündemde olan Rubik Küpü’ne teknolojik bir alternatif yaratıldı. İsrail çıkışlı startup Particula, Rubik Küpü’nü, kendi tabiriyle “Rubik Küpü’nü sevenler için bir FitBit”i piyasaya sürecek. Peki, GoCube uygulaması, Rubik Küpü’ne nasıl bir boyut kazandıracak? Yeni nesil Rubik Küp olan GoCube uygulaması, aynı Rubik Küp’te olduğu gibi altı farklı yüzden ve bu yüzlerde dokuz küçük kareden oluşan bir model. Bağlı olduğu mobil uygulama sayesinde GoCube, kullanıcısının her hareketini takip edebilme özelliğine sahip.

Kullanıcının verilerini kaydederek, kendisini geliştirmesine olanak sağlayan GoCube, oyuncunun küpü çözme süresinden çok daha fazlasına odaklanıyor. Çok oyunculu yarışlardan yeni başlayanlar için kolay oyunlara kadar uzanan geniş seçenekler sunan GoCube uygulaması, amacı küpü çözmek olmayan ancak küple oynanması mümkün farklı oyunlara kadar geniş alternatifleri ile dikkat çekiyor.

Yalnızca 25 bin dolar toplamak amacıyla KickStarter’a katılan girişimcisine yaklaşık 800 bin dolar kazandıran GoCube, Kickstarter üzerinden sipariş edilebiliyor ancak mağazalara internet üzerinde olduğundan çok daha pahalıya gireceğini hatırlatalım.