Yaşamımızın adeta her köşesine yayılan sosyal medya uygulamaları şaşırtmaya devam ediyor. Gelişen teknoloji ile paralel ilerleyen sosyal medya dünyası sürekli yenilenerek, kullanıcılarına dokunmayı sürdürüyor. Gelişmelerden biri de 2011 yılında kurulduğu günden bugüne kadar popülerliğini yitirmeyen Snapchat’ten geldi. Yenilenme ve gelişim sürecinde geri kalmayan Snapchat, kullanıcısının sesi ile kontrol edilebilen ve bazı İngilizce kelimelerle komut alarak harekete geçen yeni lensleri ile ilgili gelişmeleri kullanıcılarıyla paylaştı.

İngilizce Konuşturuyor!

Snapchat’in gelişim aşamasında olan sesle kontrol özellikli lensleri, diğer lenslerle aynı yerde bulunuyor ve bazı İngilizce kelimelerle aktif hale gelerek isteneni uyguluyor. Sesle kontrol edilebilen yeni lensler, Snapchat kullanıcılarının doğru olarak telaffuz ettiği İngilizce kelimeleri algılıyor ve uygun tepkiler veriyor. Kullanıcılar şimdilik Snapchat’teki sese duyarlı lensleri “ok”, “yes”, “no” “wow”, “hi” ya da “love” gibi kısa İngilizce kelimeleri kullanarak harekete geçirebiliyor.

Hareketin Yerini Ses Aldı

TechCrunch tarafından ilk tespiti yapılan yeni lensler ile mimiklerin yerini sözcükler alıyor. Yeni lensler, Snapchat kullanıcılarını herhangi bir animasyon başlatmak için kaşlarını yukarı kaldırmak ya da gülümsemek zorunda bırakmıyor. Ses ile aktif olan özellikler sayesinde bu keyifli animasyonlar kısa kelimelerle harekete geçiyor. Sesinize gelecek Snapchat’in bu yeni dünyasında örneğin “aşk” kelimesi ile dans kalpleri bir diğerine getirilirken, bir yandan da el sembolü getiriliyor. Ekranda yer alan talimatlar ile kullanıcıların hangi kelimeyi etkileyeceklerinin bilinmesi sağlanıyor. Diğer lenslerin arasında periyodik olarak yer alacak olan bu yeni lenslerden şirketin kaç adet sunacağına dair bir bilgi henüz yayımlanmadı.

Anahtar Kelimeler Her Kapıyı Açıyor

Snapchat’in yeni yüzünde ilk etapta kullanılacak kelimeler, basit yapılarıyla dikkat çekiyor. “Yes” ya da “no” kadar basite indirgenen ve bilinirlik düzeyi ile geniş kitlelere kolaylık sunan uygulamada önemli görülen bir noktada efekt eklemek için anahtar kelimeler kullanılıyor. Bununla birlikte animasyondan önce veya sonra fotoğraf çekmeye çalışan akıllı lenslerle örneğin, kaşlarınızı kaldırmadan önce, söylerken ya da söyledikten sonra sürdürmek istediğiniz ifadeyi yapma özgürlüğünüz var. Ayrıca ekstra ses ve ses değiştirici gibi alternatifler de sunan lenslerle sesiniz siz nasıl çıkmasını isterseniz, öyle çıkacak!

Ne Zaman Kullanılacak?

Snapchat tarafından yapılan açıklamaya göre, sesle kontrol edilen lens uygulamaları önümüzdeki günlerde 5 veya 6 farklı yeni filtre ile ilk kez kullanıma sunulmuş olacak. Ancak özel olarak seçilen birkaç Snapchat kullanıcısı bu yeni filtreleri kullanarak, uygulamanın özelliklerini kendi sayfaları üzerinden takipçileri ile şimdiden paylaştı.