5 Adımda Instagram’da Mavi Tik Almak

İşletmenizin Instagram hesabını onaylattınız mı? Hesabınızı doğrulatmak için neler gerektiğini keşfedin!

Instagram’da kimin isminin yanında mavi tik yer alacağına, yani doğrulanmış hesaplara Instagram karar veriyordu.

Ancak bu günler geçmişte kaldı.

Şimdilerde, Instagram’da doğrulanmak için herkes başvurabilir ve bu Instagram’da uyguladığınız pazarlama stratejinizin özellikle değerli bir parçası olabilir. Instagram’da mavi tık almak için ne yapmam gerekiyor diye düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz.

Instagram’da doğrulanmak için başvurmak kolay ve aşağıda sizin için adım adım yönergeleri listeledik.

Ele alacaklarımız:

 • Instagram’da mavi tik almak (doğrulanmak) için nasıl başvuru yapılır
 • Instagram’da mavi tik almak (doğrulanmak) için neye ihtiyacınız var

Instagram’da mavi tik almak (doğrulanmak) için nasıl başvuru yapılır

 1. Instagram’ı açın ve profilinize gidin
 2. Ayarlarınızı açın
 3. “Doğrulama Talep Et”e gidin ve formu doldurun
 4. Başvurunuzu kaydedin ve durumunuz için Instagram’dan haber bekleyin

Instagram’da mavi tik almak (doğrulanmak) için nasıl başvuru yapılır

Kişisel bir hesabınız veya bir Instagram işletme hesabınız olması fark etmeksizin, doğrulanmak için başvurabilirsiniz. Doğrulama, Instagram profilinizin tepesinde küçük bir mavi onay işaretinin görünmesini sağlar ve profilin izi sizi gerçek, meşru kılar olarak tanımlar. Doğrulanmış hesaplar aynı zamanda Instagram hikayelerine bağlantılar ekleyerek hepsini daha değerli hale getirebilir.

Instagram’da mavi tik almak için başvurmanızın mutlaka başvurunuzun onaylayanacağı anlamına gelmediğini unutmayın (öyle olsaydı herkes bunu yapardı). Nasıl başvurulacağına dair adımlardan geçtikten sonra, Instagram’ın başvuruları onaylama konusundaki gereksinimlerine göz atacağız. Şimdi, başlayalım!

1.Instagram’ı açın ve kendi profilinize gidin. Bunun için sağ alt köşedeki minik insan silueti olan butona tıklayın.

mavi tık nasıl alınır?
mavi tık başvuru nasıl yapılır?

2.Profilinizden ayarlarınıza gidin. Bunu yapmak için sağ üst köşedeki menü düğmesine tıklayın (üst üste 3 çizgi). Bu, çeşitli sekmeler içeren bir menü açacaktır. Ekranın alt kısmında, tekerleğe benzeyen ve “Ayarlar” yazan bir buton göreceksiniz. Ayarları görüntülemek için bu butona tıklayın.

kimler mavi tık onayı alabilir?
mavi tık hesap onaylama nasıl yapılır?

3.Ayarlarınızda, Hesap başlığı altında bulacağınız “Doğrulama İsteği” sekmesine gidin. Başvuru formunu doldurmak için bu butona tıklayın.

mavi tık almak ne kadar?

4.Buradan, Instagram mavi tik formunu doldurmanız gerekecektir. Bunu yapmak için aşağıdakileri göndermeye hazır olun:

 • Tam adınız
 • Hesap adınız
 • Kullandığınız isim (örneğin, sahne adı olan müzisyenler)
 • Hesabınızın kategorisi (Haberler/Medya, Spor, Devlet/Politika, Müzik, Moda, Eğlence, Blogger/Influencer, İşletme/Marka/Organizasyon veya Diğer)
 • Devlet tarafından verilen fotoğraflı kimliğinizin fotoğrafı (eğer kişisel bir hesabınız varsa) veya yasal ya da işletme kimliğinizin fotoğrafı (bir işletme hesabıysanız)

Ayrıca, şunu unutmayın:Doğrulama isteği göndermek, hesabınızın doğrulanacağını garanti etmez.

mavi tık instagram hesap onayı
 1. Gönder’e basın! Bu şekilde Instagram’da mavi tık formunu tamamlamış ve başvurunuzu gerçekleştirmiş olacaksınız.
hesap onaylama nasıl yapılır? hesabımı nasıl onaylatabilirim?

Başvurunuzu gönderdikten sonra Instagram yetkilileri, başvuruyu inceleyecek ve başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını bildirecek. Burada, sabırlı olmaya çalışın çünkü Instagram bu sürecin ne kadar sürdüğünü kapsayan resmi bir zaman çizelgesine sahip değil.

Instagram’da mavi tik almak (doğrulanmak) için neye ihtiyacınız var

Şimdi Instagram’da doğrulanmak için nasıl başvuracağımızı ele aldığımıza göre, muhtemelen merak ediyorsunuz, onaylanma şansım nedir?

Bu soruyu tam olarak cevaplayamasak da, bir hesabı doğrulayıp doğrulamamayı belirlerken Instagram’ın göz önüne aldığı temel faktörler var. Aşağıdaki dört standarda uymazsanız, başvurunuz reddedilebilir. Ama korkmayın! Hesabınızı büyüterek ve optimize ederek tekrar başvurabilirsiniz.

Şimdi, Instagram’da mavi tik almak istiyor musunuz? Evetse hesabınız şöyle olmalı:

Otantik

Instagram’a göre “hesabınız gerçek bir kişiyi, kayıtlı işletmeyi veya varlığı temsil etmelidir”. Bu oldukça basittir. Gerçekten var olmayan biri için hesap yapamazsınız (örneğin, bir film veya TV şovu karakteri). Bu hesabı oluşturabilirsiniz, ancak Instagram’ın doğrulamasını beklemeyin.

Benzersiz

Instagram’a göre “hesabınız temsil ettiği kişinin veya işletmenin benzersiz varlığı olmalıdır”, bu nedenle kişi veya şirket başına birden fazla hesap doğrulamaz (farklı dildeki hesaplar hariç).

Tamamlanmış, eksiksiz

Doğrulanmak için, uygulanan hesabın herkese açık olması ve bir bio, profil fotoğrafı ve en az bir gönderi içermesi gerekir. Ancak, çok tanınan bir ünlü olmadığınız sürece, tek bir gönderi muhtemelen size pek yardımcı olmayacaktır. Başvurmadan önce profilinizi biraz daha geliştirmeyi düşün.

Dikkate değer

Son olarak, hesabınız dikkate değer olmalıdır. Instagram bunu “iyi bilinen, çok aranan, marka veya varlık” olarak tanımlanmaktadır. Bu standart, elde edilmesi en zor olan olabilir ama kesinlikle imkansız değil! Instagram’ı büyütmek ve platformda kendinizi geliştirmek için atmanız gereken bazı adımlar vardır. Örneğin kitlenizi büyütmek için en iyi Instagram hashtag’lerini nasıl bulacağınızı öğrenmeye çalışın.

Instagram’da mavi tık almak için başvuru yapmaya hazırsınız

Ve hepsi bu kadar! Profilinizin bu dört kriteri karşılamasını sağlayarak ve başvurunuzu göndererek, adınızın yanında o küçük mavi onay işaretini alma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Instagram hesabınızın yönetimi için desteğe mi ihtiyacınız var?

Instagram hesabınızın yönetimi, takipçi sayınızı arttırmak, beğeni sayılarını yükseltmek ve postlarınızın keşfete düşmesini mi istiyorsanız? Hemen bizimle iletişime geçin ve sizin için neler yapabileceğimizi konuşmaya başlayalım. info@kominikee.com iletişim kurabilmemiz için ilk adım.

instagram mavi tık almak için başvuru yapmak herkes için ücretsizdir. Mavi tık almak için hiç bir ücret ödemezsiniz. Ancak mavi tık almak için gereken çeşitli çalışmalar vardır ve bu çalışmaların belirli ücretleri vardır. Daha detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kominike Digital Pazarlama Hizmetleri